24.07.2023 (Setomaa muuseumid FB)
27. juulil kl: 20.00 toimub Päätnitsapäeva eelne Iloõdak Värska Talumuuseumi hoovis. Saab kuulda ehedaid seto laule nii naiste kui meeste esituses ning tantsida seto tantse - esinevad Mokornulga leelokoor ja Seto Miihi Summ.
FB üritus: https://fb.me/e/14c3egpQw
- Koogi- ja kohviletiga on väljas Seto Tsäimaja.
- Piletihind: 10€/6€
- Väravad avatakse kl: 19.30 - PS! Sissepääs on Tsäimaja poolt.
/Kooride tutvustused/
🟥MOKORNULGA LEELOKOOR
Mokornulga leelokoor tuli kokku 2007. a veebruaris, koori loomise idee pandi paika paabapraasnikul. Koori ristiisaks on Hõrna Aare, kes arvas, et Mokornulga piirkond tuleb kuulsaks laulda. Obinitsa külas tegutses tol ajal noorte neidude leelokoor Tsibihärbläse’ ja vanemate naiste Helbi seto koor, meie jäime oma vanustega sinna vahepeale. Kutsusime naised kokku ja hakkasime laulma. Lapsed võeti alguses laulmisele kaasa ja seati rea peale, hiljem laulsid lapsed juba omaette kooris. Nüüd on nad taas meie oma rea peal. Mehi prooviti ka kampa meelitada, mõnikord õnnestuski. Nüüd on neil aga oma koor – Seto Miihi Summ.
Allikas: Seto laulupärimus. (s.a.). Mokornulga leelokoor. https://laul.setomaa.ee/koorid/mokornulga-leelokoor
🟥SETO MIIHI SUMM
“Sada aastat tagasi oli Setomaal vähemalt 7 küla, kus soome rahvaluuleteadlane Armas Otto Väisänen (keda setod kutsusid ka Soome setoks) teadis olema laulu harrastavate meeste rühma.
Seto leelo on enamasti olnud naiste laul. Seto leelo juures oligi päris harilik see, et naistega koos ka mõni mees laulis, või et mõni naine meeste koorile kõrgemat saatehäält (killõt) ning hüüdeid (kiuhkmist) juurde lisas. Aga leidus küllalt neid laule, kus teise sugupoole laulja ei tohtinud või ei viitsinud kampa lüüa. Meeste laulmisest rääkides oli üheks selliseks kindlaks kohaks poiste õhtune küla peale, ööks tüdrukute juurde magama minek. Seal ei saanud muidugi kambas naisterahva haisugi olla.
Seto meeste laulu pole talletatud ei enne ega pärast teist ilmasõda. Rahvaluule kogujad arvasid juba, et seto meestelaulu pole enam säilinudki. Aga siis leiti 1970ndate algul üles Uusvada küla mehed, kes veel uhket seto meestelaulu oskasid.
Kui õige mitmed Uusvada kõvad laulumehed liiva ala lebama viidi, tuli hädaga Meremäe valla teistest küladest laulumehi juurde paluda, mistõttu neist sai Meremäe meeste koor. Kui aga aastatuhande vahetusel mitmed laulumehed sealt Manala maile läksid, jäi Meremäel meeste laul katki.
Tosinaks aastaks jäid seto meestelaulu ülevalhoidjaks Tartu linna mehed. Aga nüüd on asjade seis paremaks läinud, nüüd on Meremäel jällegi olemas lauluselts, Seto miihi summ. Summas on mitmeid lauljaid, kelle vanaisa või mõni teine kaugem sugulane kõvad laulumehed olid ja Uusvada või Meremäe meeste kooris laulu lõid. Igatahes pole Meremäe laulumeeste harjutamised Lillepuu Vasso käe all luhta läinud, nende laulul on väge ja mõnu.” (P. Hagu, 2015)
Allikas: Seto Miihi Summ. (2015). Hõiq [Album]. Elwood.
Visit Setomaa
Visit South-Estonia
#Setomaa #Iloõdak #Talumuuseum #Värska #Mokornulga #Leelo #Pärimus #Päätnitsapäev #VisitSetomaa #VisitEstonia