<!-- Google Tag Manager (noscript) --> <noscript><iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-PHLCMNKP" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe></noscript> <!-- End Google Tag Manager (noscript) -->

Usk

Setod on õigeusklik rahvas. Arvatakse, et setosid hakati ristiusustama juba 10. sajandil, kuid enam hakkas ristiusk levima pärast Petseri kloostri rajamist 15. sajandil.

Valdavalt võeti uus usk omaks rahumeelselt, sest õigeusu kirik on olnud võrdlemisi tolerantne vanemate kihistuste suhtes. Seetõttu on setode maailmapildis alles ka eelkristlikke elemente, näiteks käiakse tänini iidsesse pühapaika ‒ Miikse Jaanikivi ja Silmaallika juurde ‒ tervisele abi otsimas. Setode usuelu keskus on Petseri.

Eestipoolsel Setomaal on 5 kirikut, tähtsad on ka tsässonad ehk külakabelid ‒ külakogukonna usukeskused. Iga kirik ja tsässon kannab mõne pühaku või püha nime ning selle pühaku või püha päev on selle küla suurim pidupäev.

< Tagasi
See veebileht väljendab autori vaateid. Programmi korraldusasutus ei ole vastutav selle eest, kuidas seda infot võidakse kasutada. Andmete kuvamiseks on kasutatud puhkaeestis.ee / visitestonia.com andmebaasi.