Obinitsa Muuseumis on avatud uus hooajaline näitus “Hõpõhõimo hõpõkraam”!
Obinitsa Muuseumis on avatud uus hooajaline näitus “Hõpõhõimo hõpõkraam”!
Tegemist on esimese ajaloolistele seto hõbeehetele pühendatud näitusega Setomaal, mis toob publiku ette hõbeehted ehk hõpõkraami kui seto naiste pärandisüsteemi keskse osa. Näitus küsib, milline on seto hõbeehete tähendus täna ja milliseid lugusid kannavad need tänapäeval seto naiste jaoks.
Näha saab 18.-21. sajandi ajaloolisi esemeid, mis pärinevad Setomaa Muuseumide ja Eesti Rahva Muuseumi kogudest.
Seto ehted loovad liikudes iseloomuliku heli. Sageli öeldakse, et seto naist enne kuuled, kui näed. Näitust saadab Sven Sosnitski heliteos, mis toob esile ehete ruumilise kohalolu.
Traditsioonilised kandmisviisid on nähtavad arhiivifotodel. Näitus tugineb dr Mare Piho etnograafilisele uurimistööle. Tänapäevase mõõtme annavad intervjuud seto naistega. Näitusel on esindatud Õie Sarve, Olga Rõbkina ning Eve ja Maime Kapteni lood.
Kuraator: Triinu-Liis Tarros
Kunstiline juht, graafiline disain: Ketlin Kuusing
Helikujundus: Sven Sosnitski
Näituse meeskond: Kati Liiv, Marge Ojastu, Hans Mati Laasi, Tarmo Noorem.
Toetajad: Eesti Rahvakultuuri Keskus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Uus Teater, Akvaariumikoda Akvabox, Aaser Raudkett.
Täname dr Mare Piho pikaajalise ja seto kultuuri jaoks määrava etnograafilise töö eest. Samuti täname Tiiu Kunsti olulise panuse eest seto kultuuripärandi kogumisse ja säilitamisse.
Täname: Õie Sarv, Silvi Palm, Eve ja Maime Kapten, Olga Rõbkina, Eneli Liivat, Leena Kukumägi, Riina Tereste, Ülle Kauksi, Margit Mehilane, Aira Tarros, Silvia Kiigemägi, Ott Pikk
Näitus valmis Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu teema-aasta „Päritud pärandamiseks“ raames. Näitus on avatud Obinitsa Muuseumis 22. veebruarist kuni 31. augustini 2026. Lahtiolekuajad: www.setomuuseum.ee.
PS! Näitus paikneb muuseumi teisel korrusel ega ole ligipääsetav ratastooliga külastajatele.
